2022. március 8-án az ötödik osztályos tanulókkal a Gergely-járás hagyományait elevenítettük fel. Meglátogattuk a település óvodáit és műsorunkkal igyekeztünk iskolába hívogatni a kicsiket.
Régen az iskolások csapatostul házról házra járva verbuválták iskolába a gyerekeket.
A katonai toborzás mintájára a szereplők gyakran különféle katonai rangokat viseltek, „szent Gergely vitézeinek” is nevezték őket.
A püspököt is megszemélyesítették. Maszkjuk jellemző darabjai voltak a csúcsos papírsüveg és a fakard.A Gergely-járás több szövegből összetett énekének legjellegzetesebb darabja a „Szent Gergely doktornak, híres tanítónknak az ő napján”, „Régi szokás szerint, menjünk Isten szerint iskolába…” kezdetű ének volt.
Ezenkívül az énekhez kapcsolódhatott a szereplők tréfás bemutatkozása, továbbá jókívánságmondókák és tréfás adománykérés. A szokás egyik célja az volt, hogy adományokat gyűjtsenek a tanítónak. Például lencsét, babot, borsót, kolbászt, szalonnát, zsírt, tojást adtak nekik.
A szokás iskolai ünnepségben gyökerezik, amelyet IV. Gergely pápa rendelt el 830-ban I. Szent Gergely tiszteletére. Magyarországi ünneplésének kezdeteire nincsenek pontos adataink.
A szereplő tanulók névsora: Dinya Erzsébet, Farkas Heléna, Farkas Márió, Farkas Zsolt, Fazekas Alexandra, Fazekas Barbara, Feka Ádám, Gurszki György, Horváth Nikolasz, Kómár Adrienn, Koszkocsák Jázmin, Lakatos János, Molnár Vivien, Nádudvari Milán, Nagy Imre, Rostás Ábel, Rostás Gusztáv, Rupa Péter, Sziládi Adrienn, Zubor Fruzsina